Skip to content

935 Egret DriveToms River, NJ 08753

Built 1963
Other Exempt

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jan 5, 2024

Property Information

Block444.26
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5005

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,454
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
36%
Improvement Value:$199,800
64%
Total Assessment$310,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$5,380+15.9%
2023$4,642+0.4%
2022$4,621+4.5%
2021$4,421+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,454DeedBook 19602, Page 1367Recorded2/9/2024

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5000, Page 864

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 4557, Page 754

Property Built

Built

Year Built: 1963