Skip to content

951 Egret DriveToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Aug 2, 2023

Property Information

Block444.27
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5005

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,164
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
37%
Improvement Value:$183,500
63%
Total Assessment$293,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,345+13.9%
2024$4,693+4.0%
2023$4,512+0.4%
2022$4,492+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$405,000
Sq Ft1,164DeedBook 19455, Page 1372Recorded8/10/2023

Property Sale

Sale
$218,500

From:

To:

Sq Ft1,162DeedBook 16501, Page 1494Recorded9/8/2016

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5306, Page 577

Property Built

Built

Year Built: 1962