Skip to content

1167 Cattus Island BlvdToms River, NJ 08753

Built 2014
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Apr 26, 2008

Property Information

Block444.27
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5005

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,588
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
27%
Improvement Value:$393,700
73%
Total Assessment$537,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,792+5.2%
2024$9,308-0.7%
2023$9,374+0.4%
2022$9,333+4.5%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-000835-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 14010, Page 277