Skip to content

1068 Kells CourtToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$328,000
Last Sale Date
Jun 30, 2020

Property Information

Block444.30
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,500
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
34%
Improvement Value:$216,800
66%
Total Assessment$329,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,006+5.2%
2024$5,709+12.2%
2023$5,090+5.7%
2022$4,818+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$328,000

From:

To:

Sq Ft1,500DeedBook 17952, Page 619Recorded7/7/2020

Property Sale

Sale
$55,900
DeedBook 3889, Page 434

Property Built

Built

Year Built: 1979