Skip to content

1101 Carlow DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 4, 2021

Property Information

Block444.31
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,912
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,000
38%
Improvement Value:$208,700
62%
Total Assessment$335,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,113+5.2%
2024$5,811+2.5%
2023$5,669+0.4%
2022$5,644+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,912DeedBook 18716, Page 655Recorded10/8/2021

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 10841, Page 1460

Property Built

Built

Year Built: 1972