Skip to content

1137 Carlow DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
May 24, 2022

Property Information

Block444.31
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,880
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
31%
Improvement Value:$244,800
69%
Total Assessment$352,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,424+5.2%
2024$6,107+1.7%
2023$6,004+0.4%
2022$5,978+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$635,000
Sq Ft1,880DeedBook 19045, Page 1824Recorded5/27/2022

Property Sale

Sale
$413,000

From:

To:

Sq Ft1,887DeedBook 17180, Page 1682Recorded7/19/2018

Property Sale

Sale
$37,730
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972