Skip to content

1054 Kilkormic StreetToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$292,000
Last Sale Date
Sep 27, 2017

Property Information

Block444.32
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,722
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
31%
Improvement Value:$259,800
69%
Total Assessment$375,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,843+5.2%
2024$6,505+12.7%
2023$5,774+0.4%
2022$5,749+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$292,000

From:

To:

Sq Ft1,722DeedBook 16890, Page 1513Recorded10/3/2017

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 4147, Page 692

Property Built

Built

Year Built: 1972