Skip to content

6 Kilrush CourtToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
May 24, 1988

Property Information

Block444.33
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,715
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
35%
Improvement Value:$206,300
65%
Total Assessment$316,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,760+5.2%
2024$5,475-1.8%
2023$5,574+0.4%
2022$5,549+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 4672, Page 579

Property Built

Built

Year Built: 1972