Skip to content

17 Kilrush CourtToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 17, 2004

Property Information

Block444.33
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,784
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
25%
Improvement Value:$358,900
75%
Total Assessment$479,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,739+5.2%
2024$8,307+15.6%
2023$7,187+0.4%
2022$7,155+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 12231, Page 1399

Property Sale

Sale
$27,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972