Skip to content

9 Kilrush CourtToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$159,000
Last Sale Date
Dec 28, 2000

Property Information

Block444.33
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,181
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
45%
Improvement Value:$138,200
55%
Total Assessment$251,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,574+5.2%
2024$4,348-9.8%
2023$4,822+0.4%
2022$4,801+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 10283, Page 1036

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 5223, Page 311

Property Sale

Sale
$83,500
DeedBook 4429, Page 405

Property Built

Built

Year Built: 1972