Skip to content

1064 Tralee DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Owner
---
Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
May 29, 2025

Property Information

Block444.33
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,720
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,000
35%
Improvement Value:$213,900
65%
Total Assessment$327,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,971+5.2%
2024$5,676+4.3%
2023$5,441+0.4%
2022$5,417+9.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft1,720DeedBook 20113, Page 905Recorded8/26/2025

Property Sale

Sale
$288,750
Sq Ft1,606DeedBook 18739, Page 1780Recorded10/22/2021

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,606DeedBook 17446, Page 1781Recorded4/22/2019

Property Sale

Sale
$154,900
DeedBook 4581, Page 932

Property Built

Built

Year Built: 1972