Skip to content

153 Yellowbank RoadToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 12, 2014

Property Information

Block444.33
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,070
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
29%
Improvement Value:$278,900
71%
Total Assessment$393,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,173+5.2%
2024$6,818-4.3%
2023$7,124+0.4%
2022$7,093+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 4700, Page 574

Property Built

Built

Year Built: 1972