Skip to content

93 Yellowbank RoadToms River, NJ 08753

Built 1980

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jul 9, 2019

Property Information

Block444.33
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,632
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
31%
Improvement Value:$272,200
69%
Total Assessment$395,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,197+5.2%
2024$6,841+13.5%
2023$6,027+0.4%
2022$6,001+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,632DeedBook 17539, Page 1066Recorded7/18/2019

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 15937, Page 1361Recorded11/12/2014

Property Built

Built

Year Built: 1980