Skip to content

1075 Kilkormic StreetToms River, NJ 08753

Built 1980
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 18, 2023

Property Information

Block444.33
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,058
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
28%
Improvement Value:$288,800
72%
Total Assessment$401,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$5,862+0.5%
2022$5,835+4.7%
2021$5,572+1.4%
2020$5,494+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 5552, Page 616

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 4575, Page 693

Property Built

Built

Year Built: 1980