Skip to content

1063 Kilkormic StreetToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Date
Jun 8, 1994

Property Information

Block444.33
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,984
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
31%
Improvement Value:$304,700
69%
Total Assessment$438,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,989+5.2%
2024$7,594+13.8%
2023$6,676+0.4%
2022$6,647+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5176, Page 679

Property Sale

Sale
$68,800
DeedBook 3932, Page 460

Property Built

Built

Year Built: 1979