Skip to content

1028 Tralee DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
May 26, 2016

Property Information

Block444.33
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,962
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,000
31%
Improvement Value:$267,700
69%
Total Assessment$386,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,042+5.2%
2024$6,694+2.9%
2023$6,503+0.4%
2022$6,474+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,962DeedBook 16409, Page 106Recorded6/2/2016

Property Sale

Sale
$43,760
DeedBook 3748, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1972