Skip to content

1031 Tralee DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Oct 21, 2021

Property Information

Block444.34
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,887
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
28%
Improvement Value:$281,300
72%
Total Assessment$390,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,107+5.2%
2024$6,756+1.3%
2023$6,671+0.4%
2022$6,642+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft1,887DeedBook 18862, Page 17Recorded1/11/2022

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4783, Page 720

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4340, Page 931

Property Built

Built

Year Built: 1972