Skip to content

1047 Tralee DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Nov 29, 2000

Property Information

Block444.34
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,917
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
31%
Improvement Value:$240,900
69%
Total Assessment$348,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,353+5.2%
2024$6,039+0.7%
2023$5,999+0.4%
2022$5,973+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 10278, Page 121

Property Sale

Sale
$32,975
DeedBook 3213, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1972