Skip to content

1055 Tralee DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Apr 25, 2023

Property Information

Block444.34
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,260
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
46%
Improvement Value:$130,400
54%
Total Assessment$239,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,359+5.2%
2024$4,144-8.9%
2023$4,549+0.4%
2022$4,529+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,260DeedBook 19366, Page 837Recorded5/2/2023

Property Sale

Sale
$36,600
DeedBook 3643, Page 571

Property Built

Built

Year Built: 1972