Skip to content

148 Yellowbank RoadToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 21, 2003

Property Information

Block444.35
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,487
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
42%
Improvement Value:$154,300
58%
Total Assessment$264,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,813+5.2%
2024$4,575-9.8%
2023$5,073+0.4%
2022$5,050+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 11631, Page 1828

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4272, Page 454

Property Built

Built

Year Built: 1972