Skip to content

184 Yellowbank RoadToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$107,500
Last Sale Date
Jun 23, 1993

Property Information

Block444.35
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,856
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
32%
Improvement Value:$232,600
68%
Total Assessment$341,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,221+5.2%
2024$5,913+3.6%
2023$5,709+0.4%
2022$5,684+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$107,500
DeedBook 5078, Page 159

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 4434, Page 440

Property Built

Built

Year Built: 1972