Skip to content

1087 Cavan DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 5, 2016

Property Information

Block444.36
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,722
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
30%
Improvement Value:$270,800
70%
Total Assessment$386,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,044+5.2%
2024$6,696+4.2%
2023$6,425+0.4%
2022$6,397+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,722DeedBook 16470, Page 743Recorded8/5/2016

Property Sale

Sale
$32,490
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972