Skip to content

1076 Cavan DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$302,500
Last Sale Date
Feb 19, 2005

Property Information

Block444.38
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,722
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
32%
Improvement Value:$246,300
68%
Total Assessment$362,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,597+5.2%
2024$6,271+4.2%
2023$6,020+0.4%
2022$5,993+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$302,500
DeedBook 12582, Page 979

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5767, Page 13

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 4968, Page 60

Property Sale

Sale
$64,900
DeedBook 4012, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1972