Skip to content

112 Yellowbank RoadToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$256,000
Last Sale Date
Sep 28, 2016

Property Information

Block444.38
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,861
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
29%
Improvement Value:$266,800
71%
Total Assessment$375,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,843+5.2%
2024$6,505+3.9%
2023$6,260+0.4%
2022$6,233+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$256,000

From:

To:

Sq Ft1,861DeedBook 16545, Page 1418Recorded10/20/2016

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971