Skip to content

324 Teaberry CourtToms River, NJ 08753

Built 1982

Last Sale Price
$134,000
Last Sale Date
Jun 13, 1997

Property Information

Block444.39
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,812
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
28%
Improvement Value:$286,700
72%
Total Assessment$399,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,279+5.2%
2024$6,919+14.8%
2023$6,025+0.4%
2022$5,998+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 5477, Page 706

Property Sale

Sale
$81,400
DeedBook 4099, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1982