Skip to content

533 May Pink DriveToms River, NJ 08753

Built 1981

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 2, 2019

Property Information

Block444.39
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,204
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
25%
Improvement Value:$339,000
75%
Total Assessment$452,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,231+5.2%
2024$7,824+14.9%
2023$6,809+0.4%
2022$6,779+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$352,000
DeedBook 13024, Page 1199

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5067, Page 942

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 4020, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1981