Skip to content

1127 Kells CourtToms River, NJ 08753

Built 1980

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Dec 7, 2020

Property Information

Block444.40
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,752
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
31%
Improvement Value:$255,600
69%
Total Assessment$368,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,712+5.2%
2024$6,380+12.3%
2023$5,684+0.4%
2022$5,659+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,752DeedBook 18298, Page 1030Recorded2/4/2021

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 5197, Page 82

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5049, Page 659

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 4146, Page 555

Property Built

Built

Year Built: 1980