Skip to content

518 May Pink DriveToms River, NJ 08753

Built 1981

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 18, 2017

Property Information

Block444.40
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,082
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
34%
Improvement Value:$223,300
66%
Total Assessment$336,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,124+5.2%
2024$5,821+20.4%
2023$4,835+0.4%
2022$4,813+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$122,900
DeedBook 5624, Page 763

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4212, Page 867

Property Built

Built

Year Built: 1981