Skip to content

1125 Dove StreetToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jul 23, 2021

Property Information

Block445.01
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5003

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,317
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
34%
Improvement Value:$193,800
66%
Total Assessment$292,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,332+5.2%
2024$5,068+0.5%
2023$5,043+0.4%
2022$5,020+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,317DeedBook 18602, Page 1000Recorded7/28/2021

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 14002, Page 262

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 13046, Page 1012

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 5512, Page 358

Property Built

Built

Year Built: 1960