Skip to content

1118 Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$207,000
Last Sale Date
Apr 29, 2013

Property Information

Block445.01
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5003

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,172
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
41%
Improvement Value:$141,100
59%
Total Assessment$240,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,372+5.2%
2024$4,156-9.8%
2023$4,609+0.4%
2022$4,589+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 15521, Page 1444

Property Sale

Sale
$118,150
DeedBook 14221, Page 331

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 10369, Page 1869

Property Sale

Sale
$69,500
DeedBook 4321, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1962