Skip to content

1139 Dove StreetToms River, NJ 08753

Built 1959

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Apr 8, 2021

Property Information

Block445.01
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5003

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage760
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
42%
Improvement Value:$139,500
58%
Total Assessment$240,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,380+5.2%
2024$4,163+2.1%
2023$4,078+0.4%
2022$4,060+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$242,000
Sq Ft760DeedBook 18482, Page 317Recorded5/18/2021

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 14579, Page 1461

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 14081, Page 1708

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 13219, Page 697

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4914, Page 809

Property Sale

Sale
$33,500
DeedBook 3732, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1959