Skip to content

1150 Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Date
Sep 16, 1993

Property Information

Block445.02
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5003

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,780
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
41%
Improvement Value:$150,200
59%
Total Assessment$256,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,415+5.5%
2024$4,185-14.9%
2023$4,915+0.5%
2022$4,893+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5097, Page 821

Property Built

Built

Year Built: 1960