Skip to content

818 Neville StreetToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$232,500
Last Sale Date
Jan 21, 2005

Property Information

Block445.05
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5003

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage836
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
39%
Improvement Value:$154,500
61%
Total Assessment$251,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,580+12.3%
2024$4,078-1.6%
2023$4,143+0.4%
2022$4,125+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$232,500
DeedBook 12446, Page 255

Property Sale

Sale
$157,565
DeedBook 11478, Page 888

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 4653, Page 882

Property Built

Built

Year Built: 1960