Skip to content

1138 Dove StreetToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$381,000
Last Sale Date
Jul 29, 2021

Property Information

Block445.05
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5003

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,000
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
35%
Improvement Value:$172,800
65%
Total Assessment$265,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,840+5.2%
2024$4,601-7.8%
2023$4,992+0.4%
2022$4,971+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$381,000
Sq Ft1,000DeedBook 18633, Page 560Recorded8/17/2021

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4575, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1960