Skip to content

823 Demont StreetToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 11, 2014

Property Information

Block445.05
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5003

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,056
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
41%
Improvement Value:$135,300
59%
Total Assessment$229,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,176+5.2%
2024$3,969-1.2%
2023$4,016+0.4%
2022$3,998+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960