Skip to content

837 Demont StreetToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Dec 19, 2014

Property Information

Block445.05
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5003

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,028
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
35%
Improvement Value:$170,800
65%
Total Assessment$264,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,822+5.2%
2024$4,584-1.5%
2023$4,652+0.4%
2022$4,631+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,028DeedBook 15970, Page 630Recorded12/24/2014

Property Sale

Sale
$85,900
DeedBook 4448, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1962