Skip to content

1130 Dove StreetToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$83,000
Last Sale Date
May 20, 1992

Property Information

Block445.06
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5003

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,000
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
42%
Improvement Value:$138,200
58%
Total Assessment$238,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,338+5.2%
2024$4,123-1.4%
2023$4,181+0.4%
2022$4,162+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 4982, Page 582

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4564, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1960