Skip to content

821 Westfield DriveToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jul 31, 2019

Property Information

Block445.06
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5003

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,184
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
35%
Improvement Value:$177,500
65%
Total Assessment$273,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,893+5.2%
2024$4,651+1.5%
2023$4,584+0.4%
2022$4,564+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,184DeedBook 17609, Page 1944Recorded9/17/2019

Property Built

Built

Year Built: 1962