Skip to content

828 Demont StreetToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2006

Property Information

Block445.06
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5003

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage836
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
42%
Improvement Value:$129,900
58%
Total Assessment$223,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,077+5.2%
2024$3,876-3.5%
2023$4,016+0.4%
2022$3,998+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 3766, Page 487

Property Built

Built

Year Built: 1960