Skip to content

1130 Audubon DriveToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jan 10, 2008

Property Information

Block445.07
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5007

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,142
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
35%
Improvement Value:$174,700
65%
Total Assessment$268,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,893+5.2%
2024$4,651-1.2%
2023$4,709+0.4%
2022$4,689+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 13891, Page 990

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook 12834, Page 886

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 11969, Page 730

Property Sale

Sale
$28,500
DeedBook 3592, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1961