Skip to content

1106 Audubon DriveToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
May 31, 2001

Property Information

Block445.07
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5007

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,592
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
26%
Improvement Value:$258,000
74%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,374+5.2%
2024$6,059+20.1%
2023$5,045+0.4%
2022$5,023+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 10428, Page 464

Property Built

Built

Year Built: 1961