Skip to content

826 Fischer BlvdToms River, NJ 08753

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$1,049,626
Last Sale Date
Apr 18, 2012

Property Information

Block445.09
Lot70.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5003

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage1,431
Acreage1.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$795,000
66%
Improvement Value:$405,000
34%
Total Assessment$1,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,852+5.2%
2024$20,772-9.0%
2023$22,823+0.4%
2022$22,723+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,049,626
DeedBook 15190, Page 1338

Property Sale

Sale
$412,500
DeedBook 5484, Page 491

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4800, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1970