Skip to content

1800 Industrial Way NorthToms River, NJ 08755

Built 1985
Industrial

Last Sale Price
$5,000,000
Last Sale Date
Sep 30, 2016

Property Information

Block472
Lot14.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class10
Description1M
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage3,300
Acreage16.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,616,600
32%
Improvement Value:$3,383,400
68%
Total Assessment$5,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$91,050+5.2%
2024$86,550-18.7%
2023$106,463+0.4%
2022$105,995+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$5,000,000

From:

To:

DeedBook 16531, Page 809Recorded10/5/2016

Property Built

Built

Year Built: 1985