Skip to content

175 St Catherine BlvdToms River, NJ 08755

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Jun 16, 1978

Property Information

Block506.01
Lot10.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningRHB
Sq Footage384
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$600,000
80%
Improvement Value:$150,000
20%
Total Assessment$750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,658+5.2%
2024$12,983-9.7%
2023$14,384+0.4%
2022$14,321+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 3725, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1950