Skip to content

190 St Catherine BlvdToms River, NJ 08755

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$1,465,084
Last Sale Date
Dec 13, 2022

Property Information

Block506.02
Lot13.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings1
ZoningRHB
Sq Footage7,200
Acreage1.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$744,000
53%
Improvement Value:$660,000
47%
Total Assessment$1,404,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,567+5.2%
2024$24,303-11.9%
2023$27,595+0.4%
2022$27,474+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,465,084
Sq Ft7,200DeedBook 19263, Page 739Recorded12/29/2022

Property Built

Built

Year Built: 2000