Skip to content

1181 Route 37 WestToms River, NJ 08755

Vacant Land

Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Aug 4, 2020

Property Information

Block506.02
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningRHB
Sq Footage---
Acreage2.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,353,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$1,353,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,649+5.2%
2024$23,431+3.9%
2023$22,545+0.4%
2022$22,446+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,600,000

From:

To:

DeedBook 18015, Page 454Recorded8/19/2020

Property Sale

Sale
$1,450,000

From:

To:

DeedBook 17477, Page 362Recorded5/21/2019