Skip to content

1163 Route 37 West(Unit C0301)Toms River, NJ 08755

Built 1988
Commercial

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Feb 26, 2016

Property Information

Block506.02
Lot26
QualifierC0301
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings1
ZoningRHB
Sq Footage1,274
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
25%
Improvement Value:$238,500
75%
Total Assessment$318,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,800+5.2%
2024$5,513-9.1%
2023$6,062+0.4%
2022$6,035+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 16341, Page 1881

Property Built

Built

Year Built: 1988