Skip to content

51/55 BananierToms River, NJ 08755

Built 2008
Commercial

Last Sale Price
$5,250,000
Last Sale Date
Dec 3, 2012

Property Information

Block506.02
Lot28.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningRHB
Sq Footage113
Acreage6.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,008,000
53%
Improvement Value:$3,551,100
47%
Total Assessment$7,559,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$137,651+5.2%
2024$130,848-13.8%
2023$151,803+0.4%
2022$151,136+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$5,250,000
DeedBook 15389, Page 753

Property Built

Built

Year Built: 2008