Skip to content

1081 Route 37 WestToms River, NJ 08755

Built 1985
Commercial

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Sep 29, 2017

Property Information

Block506.03
Lot28.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningRHB
Sq Footage4,568
Acreage1.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$802,200
61%
Improvement Value:$508,200
39%
Total Assessment$1,310,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,862+5.2%
2024$22,683-18.9%
2023$27,986+0.4%
2022$27,863+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000

From:

To:

Sq Ft4,568DeedBook 16906, Page 1523Recorded10/17/2017

Property Sale

SaleMulti
$700,000
DeedBook 13013, Page 1882

Property Built

Built

Year Built: 1985