Skip to content

1095 Route 37 WestToms River, NJ 08755

Built 2020
Commercial

Last Sale Price
$647,500
Last Sale Date
Dec 14, 2011

Property Information

Block506.03
Lot28.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class10
Description1M
Dwellings1
ZoningRHB
Sq Footage2,160
Acreage1.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$612,000
46%
Improvement Value:$719,200
54%
Total Assessment$1,331,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,241+5.2%
2024$23,043-3.0%
2023$23,760+0.4%
2022$23,656+6.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

SaleMulti
$647,500
DeedBook 15085, Page 208

Property Sale

Sale
$733,587
DeedBook 4538, Page 134